Historia grupy

Łódzka Grupa Entuzjastów Kultur Wschodnioazjatyckich „Tanzaku” powstała 15 marca 2013 roku. W jej skład weszli członkowie grupy „Kampai” (założonej latem 2012 roku), którą opuścili dotychczasowi liderzy, zrzekając się kierownictwa.  


Prócz popularyzacji kultury i popkultury japońskiej w Łodzi, głównym celem Tanzaku była kontynuacja założeń działalności grupy „Kampai” – wyrwania łódzkiego fandomu ze stanu marazmu oraz jego ożywienie. Grupa chciała to osiągnąć poprzez zorganizowanie wydarzenia, w którym łódzcy sympatycy mangi, anime oraz popkultury japońskiej mogliby uczestniczyć, poznając się nawzajem, wymieniając się poglądami oraz dowiadując się nowych informacji z zakresu swoich japońskich zainteresowań. Innymi słowy, grupa Tanzaku miała w planach organizację konwentu. Od 2008 roku bowiem w Łodzi nie odbyła się rdzennie łódzka impreza tego typu.  


Początkowo grupa liczyła 13 członków i tyle też osób wypracowało pierwszy konwent – „Ućkon”, który odbył się 7 czerwca 2014 roku. Była to również swojego rodzaju próba, polegająca na sprawdzeniu jak społeczność fandomu łódzkiego przyjmie taką imprezę. Pierwszy event w wykonaniu „Tanzaku” oraz zaproszonych gości wypadł pozytywnie, co potwierdziły opinie jego uczestników. Według nich, jedynym minusem pierwszego „Ućkonu” był fakt, że trwał on tylko jeden dzień. Był to wyraźny sygnał, że łódzki fandom chce więcej oraz dłużej.  


By móc tworzyć wydarzenia na trochę większą skalę niż pierwsza edycja „Ućkonu”, wraz z początkiem marca 2015 roku grupa Tanzaku zwróciła się z propozycją współpracy do fundacji Surei no Mon. Od tamtej pory po dziś dzień obie grupy wspierają się w różnego rodzaju projektach.  


Ućkon 2 (19-21 czerwca 2015 roku) był wypadkową pozytywnych relacji grupy Tanzaku z wieloma podmiotami zaangażowanymi w krzewienie japońskiej kultury z Łodzi oraz spoza miasta. Była to trzydniowa impreza zrobiona z dużo większym rozmachem niż pierwsza jej edycja. Duży odsetek uczestników stanowiła młodzież spoza województwa łódzkiego, głównie z Warszawy. Świadczyło to o tym, że echa działalności grupy Tanzaku zataczają coraz szersze kręgi, wykraczające poza granice administracyjne Łodzi. Było również wiadomo, że przeznaczeniem „Ućkonu” było stanie się wydarzeniem cyklicznym i flagową imprezą grupy. W chwili otwarcia bram szkoły konwentowej Ućkonu 2, grupa Tanzaku liczyła już 22 osób, aktywnie działających przy odbudowie łódzkiego fandomu.  


Warto w tym miejscu nadmienić, że grupa Tanzaku od zawsze prowadzi otwartą rekrutację dla chętnych wstąpienia w jej szeregi. Początkowo, odbywała się ona wyłącznie w miesiącach letnich. Od połowy 2015 roku grupa przyjmuje do swojego grona nowe osoby niezależnie od ram czasowych. Niepisaną tradycją jest fakt, że ochotnicy spoza Tanzaku, którzy pomagają przy kolejnych Ućkonach, są wcielani do grupy w niedługi czas po konwencie, zarówno poprzez zgłoszenie się, jak i przez rekomendację starszych członków za zasługi podczas Ućkonu.  


W ten sposób Tanzaku konsekwentnie powiększa swoje siły organizacyjne. W chwili pisania tej historii, przez grupę od jej założenia przewinęło się już prawie 50 osób. Posiada ona swoją radę starszych, w której znajduje się kilka osób, będących w Tanzaku od jej założenia, a więc od marca 2013 roku.  


Z wiadomych powodów, na przestrzeni czasu działalności grupy dochodziło do wielu roszad w strukturze organizacyjnej. Pod koniec 2015 roku, po niespełna 2,5 roku przewodnictwa w Tanzaku z funkcji lidera zrezygnował Maciej „Hitsu Mayuki” Kłysik, oddając palmę dowodzenia Darii „Tosiek” Kmieciak, która do tej pory pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego.  


Trzecia edycja Ućkonu, mająca miejsce 12-13 marca 2016 roku, powróciła do szkoły, w której odbyła się pierwsza, a więc do Szkoły Podstawowej nr 36 przy ulicy Więckowskiego 35 w Łodzi. Zebrała ona jeszcze więcej uczestników niż jej poprzedniczka, a także jeszcze więcej pozytywnych ocen od łódzkiej (i nie tylko) fandomowej społeczności. Tanzaku dzięki temu ugruntowało swoją pozycję na rodzimym „podwórku”, a także stało się jeszcze bardziej rozpoznawalne. Na ten sukces złożyły się starania 23 osób z grupy Tanzaku oraz wielu gości przez nią zaproszonych do pomocy przy tworzeniu tego konwentu.  


Tanzaku stara się, by każde wydarzenie odznaczało się swoistym klimatem, odróżniającym jedną edycję od drugiej. I tak, osią tematyczną (konwencją) pierwszego Ućkonu był film japoński, drugiego – szeroko pojęty folklor i mitologia dalekiego wschodu, a trzeciego – klimaty post-apokaliptyczne.


Ale Tanzaku to nie tylko Ućkon. Łódzka grupa stara się aktywnie organizować życie fandomu łódzkiego częściej niż raz w roku. Owocem tego są mniejsze eventy jednodniowe, takie jak:

 • Notice Me, Santa-san! (pierwsza edycja fandomowego spotkania, ze specjalnymi, świątecznymi atrakcjami, śpiewaniem kolęd oraz zimowymi konkursami)
 • Event zimowy (radosna fandomowa bitwa na śnieżki i wspólne lepienie ze śniegu)
 • Cospring (piknik na świeżym powietrzu dla uczestników przebranych w stroje z mangi i anime)
 • Kurisumasu (druga edycja świątecznego fandomowego spotkania)
 • Tanzaku no Basket (sportowy turniej z tzw. „socjalem”)
 •  


W ramach wspomnianej już współpracy z wieloma łódzkimi podmiotami, Tanzaku wspiera również projekty innych grup. Od jesieni 2013 roku organizuje blok mangowy na Łódzkim Festiwalu Fantastyki „Kapitularz” oraz pomaga przy wydarzeniach fundacji Surei no Mon, takich jak na przykład występy grupy IKKI – japońskiej grupy bębniarzy taiko. W latach minionych Tanzaku dokładało również swoją cegiełkę do Dni Kultury Japońskiej – zarówno tych, organizowanych przez klub Yakumo-Goto, jak i przez II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi.


Logo Tanzaku
Karta Konwentowicza
Atrakcje
Facebook
Współpraca
 • Wydawnictwo Kirin
 • Thorn
 • Polska Liga Mahjonga
 • Stowarzyszenie Animatsuri
 • Kinomichigo
 • SKN